Film z okazji 30-lecia Diecezji Ełckiej

Podczas jubileuszowej gali, która miała miejsce 8 października 2022 r. w Ełckim Centrum Kultury został zaprezentowany film 30-lecie diecezji ełckiej. Film powstał w oparciu o scenariusz i reżyserię ks. Mariusza Pawliny. Zdjęcia i montaż są autorstwa Józefa Wójcika. Dzieło powstało przy dużym zaangażowaniu s. Blanki Szymańskiej OSB z Centrum Oświatowo Dydaktycznego w Ełku. 

Film jest dostępny na kanale YouTube MartyriaTv: https://www.youtube.com/watch?v=tV_lQ0u-JEY

Jak mówi sam reżyser, film jest opowieścią o Kościele żywym, z jego bogactwem historii, tradycji i ludzi. „Bardzo trudno jest pokazać w filmie, który ma określony czas emisji 30 lat życia diecezji i dokonać retrospekcji. Nasza diecezja jest „młoda”, ale bardzo bogata w tradycję, z której wyrasta. Myślę tu o diecezji warmińskiej i diecezji łomżyńskiej. Staraliśmy się z Józefem Wójcikiem ująć historię, która realizowana jest w teraźniejszości. Pokazać ten żywy Kościół, jako wspólnotę. Nie chodziło nam tu o same struktury, urzędy itp., chodziło o człowieka. Kościół, który jest blisko człowieka. Starliśmy się pokazać w jaki sposób Kościół ełcki realizuje to pragnienie św. Jana Pawła II, które dziś dostrzegamy również w kontynuacjidziałań i nauczania papieża Franciszka. Ojciec Święty mówił, że marzy, aby Kościół był domem otwartym dla wszystkich” – wyjaśnia ks. Pawlina.

Święcenia biskupie ks. kan. dr. Dariusza Zalewskiego – transmisja online

29 października (sobota) o godz. 11:00 w Katedrze pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku odbędą się święcenia biskupie ks. kan. dr. Dariusza Zalewskiego. Wydarzenie będzie można śledzić online poprzez transmisję w serwisie YouTube. 

Komunikat Biskupa Ordynariusza w związku z nominacją nowego Biskupa Pomocniczego Diecezji Ełckiej

Zaproszenie na Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski w parafii pw. Chrystusa Sługi w Ełku

W nocy z 23 na 24 października w Parafii pw. Chrystusa Sługi w Ełku odbędzie się spotkanie modlitewne w ramach Nocy Walki o Błogosławieństwo dla Polski. Podczas nabożeństwa, które rozpocznie się Apelem Jasnogórskim, wierni zawierzą siebie oraz Polskę Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny a także będą modlić się za kapłanów, małżeństwa i rodziny. O północy celebrowana będzie Msza święta w intencji Ojczyzny. 

Tworzenie kultury powołaniowej. Całoroczna modlitwa o powołania w parafiach diecezji ełckiej (2022-2023)

W ubiegłym roku (3 października) została zainicjowana modlitwa o powołania w parafiach diecezji ełckiej. Jej podstawowym celem było otoczenie modlitwą osób poszukujących i rozeznających swoje powołanie zarówno do kapłaństwa służebnego, jak i sakramentalnego małżeństwa, do zakonu i na misje. Ponadto służyła ona uświadomieniu wiernym wszystkich parafii, że również na nich spoczywa odpowiedzialność za nowe powołania. Ponieważ troska o powołania jest cechą dojrzałego chrześcijanina, także w nadchodzącym czasie chcemy kontynuować dzieło, które stanowi jeden z elementów kultury powołaniowej. Poniżej zostanie ukazanych kilka istotnych aspektów, które składają się na kulturę i pedagogię powołaniową (szerzej traktuje o nich dokument pt. „Droga formacji prezbiterów Polsce” z 2021 r.).

DPS „Misericordia” uroczyście poświęcony

Ełk: DPS „Misericordia” uroczyście poświęcony

Dom Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku jest kolejną inicjatywą Caritas Diecezji Ełckiej wychodzącą ku ludziom w podeszłym wieku i somatycznie chorym. Dziś ten dom i kaplicę poświęcił oraz konsekrował ołtarz ks. bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Przewodniczył on również uroczystej Mszy św., natomiast homilię wygłosił biskup kamieńsko-podolski, Leon Dubrawski.

Zaproszenie na Dożynki Diecezjalne do Lipska

Do Duszpasterzy, Rolników i wszystkich Wiernych z Diecezji Ełckiej

Po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż, nadchodzi czas na świętowanie i uroczyste dziękczynienie Bogu za dary ziemi i owoce ciężkiej pracy rąk rolnika. Tradycyjnie Dożynki są największym w roku świętem gospodarski rolników, ogrodników i sadowników, będącym ukoronowaniem ich całorocznego trudu.

Diecezjalne Dożynki, pod hasłem Z Maryją, Królową Pokoju, dziękujemy Bogu za plony i pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, w tym roku, odbędą się w dniu 3 września (sobota) 2022r., w Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku.

Zaproszenie na jesienną edycję rekolekcji wigierskich

Szukasz wyciszenia, skupienia, opieki duchowej i bliskości Boga? Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz WANE zapraszają na rekolekcje indywidualne i grupowe.

Serdecznie zapraszamy

Pielgrzymka z Ełku do Grabnika

W niedzielę 28 sierpnia 2022 roku odbędzie się Pielgrzymka z Ełku do Grabnika.

Rozpoczęcie pielgrzymki o godz. 9.00 na Placu Katedralnym. W Grabniku o godz. 12.30 sprawowana będzie uroczysta Msza św. odpustowa. W imieniu organizatorów zachęcamy do wzięcia udziału w tej pielgrzymce, która stanowi swoiste przedłużenie Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

ks. Jacek Uchan

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

Oblężenie Drygał – pielgrzymka mężczyzn – zaproszenie

Serdecznie zapraszamy mężczyzn na „Oblężenie Drygał”. 
Piesza pielgrzymka mężczyzn do Drygał rozpocznie się o godz. 9.00 pod kościołem św. Józefa w Nowej Wsi Ełckiej. Podczas drogi zaplanowana jest:
– modlitw (Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, medytacja, różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego);
– konferencja „Kryzys męskości. Jak być atrakcyjnym mężczyzną dla kobiet? 
– braterskie rozmowy 

O godz. 15.00 w kościele w Drygałach zostanie odprawiona uroczysta Msza święta, po której odbędzie się agapa.