Informacje o XXIX Ełckiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę A. D. 2021 8 lipca, 2021

„Otoczmy troską każde życie”

Szczęść Boże, drodzy Pielgrzymi!!!!

Rok temu smutno pielgrzymowało się bez Was, dlatego pragnę poinformować, iż w tym roku jest możliwość wybrania się na Ełcką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Jestem zmuszony dokonać kilku zmian i chcę w tym miejscu, a także na internetowej stronie pielgrzymkowej oraz diecezjalnej, o tym poinformować.

31 MIĘDZYNARODOWA PIELGRZYMKA PIESZA SUWAŁKI – WILNO 15 – 24/26 LIPCA 2021 r.

PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT PIELGRZYMKI

Rozpoczęcie Pielgrzymki
SUWAŁKI – 15 lipca 2021 r. – godz. 7.00 Msza św. w Parafii Matki Bożej Miłosierdzia. W przeddzień o godz. 21:00 spotykamy się na Apelu Maryjnym. 14 lipca trzeba dotrzeć do Suwałk, odebrać identyfikator i pakiet pielgrzyma. Wokół kościoła można rozbić namiot, ewentualnie przenocować na korytarzu w domu parafialnym.
Zakończenie Pielgrzymki
WILNO – 24 lipca 2021 r. – uroczysta Msza św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Po Mszy Świętej środkami komunikacji miejskiej należy wrócić do Niemieża, gdzie będzie baza Pielgrzymki. Pielgrzymi, którzy zapisali się na powrót autokarem w dniu 24 lipca, wyjeżdżają do Suwałk o godz. 18:00 z parkingu obok Ostrej Bramy. Jest także możliwość wyjazdu bezpośrednio do Warszawy o godz. 22:00 z parkingu przy kościele w Niemieżu.

Zaproszenie na uroczystości odpustowe do Lipska

Doroczne Diecezjalne Spotkanie Teściowych i Kół Gospodyń Wiejskich Diecezji Ełckiej odbędzie się w sobotę 10 lipca w sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku nad Biebrzą, skąd pochodzi szczególna teściowa – bł. Marianna Biernacka. Biskup Ełcki Jerzy Mazur oraz gospodarz miejsca ks. kan. Waldemar Sawicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku zapraszają na uroczystości odpustowe.

Do udziału w tym wyjątkowym dniu zaproszone są synowe, teściowe oraz kobiety oczekujące potomstwa, aby za wstawiennictwem bł. Marianny Biernackiej upraszać potrzebne łaski.

„Odnalezieni, Pokochani, Szczęśliwi”- nowa płyta Sióstr Karmelitanek Bosych

„Do nagrania płyty zaprosiłyśmy Braci alumnów Ełckiego Seminarium. Dlaczego? Nasza przyjaźń trwa wiele lat, modlimy się za siebie nawzajem, towarzyszymy duchowo naszym Braciom w czasie formacji i później, w ich kapłańskim życiu. Most, jaki przez te lata zbudowaliśmy, dał nam odwagę, żeby tą przyjaźnią podzielić się ze światem. Za najpewniejszy sposób opowiadania o miłości uznaliśmy wyśpiewanie chwały Tego, który nas ze sobą spotkał.”

Na płycie znajdziemy piosenki, które powstały w ciszy klauzury. Każda to owoc spotkań z ludźmi odwiedzającymi ełcki Karmel.

Koniec Dyspensy od Mszy niedzielnej i świątecznej

Ełk, 15 czerwca 2021 roku

N. 450/2021

Herb 2DEKRET

W związku z polepszeniem sytuacji epidemicznej oraz ustaleniach Księży Biskupów podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, niniejszym dekretem odwołuję w Diecezji Ełckiej ustanowioną 23 października ubiegłego roku dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św.
Od niedzieli 20 czerwca 2021 roku wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Mszy św. niedzielnej i w święta nakazane. Zgodnie ze wskazaniami Prawa Kanonicznego nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego. Brak uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej nie jest grzechem, jeśli powodem nieobecności jest choroba, niedyspozycja związana
z podeszłym wiekiem czy inny ważny powód uniemożliwiający pójście do kościoła

Treść niniejszego dekretu należy przekazać w najbliższą niedzielę do wiadomości wszystkim diecezjanom i wiernym przebywającym na terenie diecezji ełckiej.
Zachowuję w sercu wszystkich diecezjan i przybyłych gości i w modlitwie wypraszam wszystkim łaskę zdrowia, żywej wiary i Bożego błogosławieństwa.

+ Jerzy Mazur
Biskup Ełcki

Dekret Biskupa Ełckiego z dnia 29.05.2020

KONIEC DYSPENSY – WRACA OBOWIĄZEK MSZY ŚW. NIEDZIELNEJ

Ełk, 29 maja 2020 roku N. 400/2020 DEKRET W związku z najnowszym rozporządzeniem władz państwowych dotyczącym wygaszania obostrzeń związanych ze stanem epidemicznym w Polsce i znoszącym limit [...] Treść dekretu: