Warsztaty liturgiczne w WSD w Ełku

Warsztaty liturgiczne w WSD w Ełku

Pragnę serdecznie zaprosić wszystkich lektorów na warsztaty liturgiczne organizowane po raz kolejny w Wyższym Seminarium Duchowym w Ełku w dniach 20-22 stycznia 2023 

Stanowią one dobrą okazję nie tylko do przypomnienia lub opanowania umiejętności czytania słowa Bożego czy poprawnego posługiwania we Mszy św., ale są również czasem modlitwy i refleksji nad własnym powołaniem. Oprócz tego dają sposobność rekreacji, spotkań i rozmów z alumnami oraz księżmi posługującymi w ełckim seminarium.

Zaproszenie na Warsztaty Życia Duchowego w Augustowie

 Zaproszenie na Warsztaty Życia Duchowego w Augustowie

Jeżeli chcesz głębiej zrozumieć siebie, nauczyć się modlitwy, uporządkować swoją codzienność, wyrobić silną wolę i pogłębić swoje życie duchowe to skorzystaj z zaproszenia na cykl spotkań, dzięki którym zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu życia duchowego.

Od strony praktycznej warsztaty trwałyby 5 kolejnych miesięcy, po jednym spotkaniu w każdą trzecią sobotę miesiąca, począwszy od 21 stycznia 2023 r. w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie.

  Zgłoszenia proszę kierować do ks. Stanisława Jóźwiaka tel. 501 190 470.

         Serdecznie zapraszamy: ks. Jerzy Owsianka i ks. Stanisław Jóźwiak

PROGRAM SPOTKAŃ SOBOTNICH

(Augustów, 21 STYCZNIA 2023 r.)

Zaproszenie na Majówkę Małżeńską w Smolanach

 

Zaproszenie na Majówkę Małżeńską w Smolanach

Serdecznie zapraszamy młode małżeństwa na Majówkę Małżeńską!

Głównym celem tego wydarzenia jest umocnienie i pogłębienie wiary w sakrament małżeństwa oraz poznanie się i integracja młodych małżeństw mieszkających na terenie diecezji ełckiej lub pochodzących z terenu naszej diecezji.

Prowadzącymi spotkania będą Iga i Konrad GRZYBOWSCY z Fundacji „Ster na miłość”.

Film z okazji 30-lecia Diecezji Ełckiej

Podczas jubileuszowej gali, która miała miejsce 8 października 2022 r. w Ełckim Centrum Kultury został zaprezentowany film 30-lecie diecezji ełckiej. Film powstał w oparciu o scenariusz i reżyserię ks. Mariusza Pawliny. Zdjęcia i montaż są autorstwa Józefa Wójcika. Dzieło powstało przy dużym zaangażowaniu s. Blanki Szymańskiej OSB z Centrum Oświatowo Dydaktycznego w Ełku. 

Film jest dostępny na kanale YouTube MartyriaTv: https://www.youtube.com/watch?v=tV_lQ0u-JEY

Jak mówi sam reżyser, film jest opowieścią o Kościele żywym, z jego bogactwem historii, tradycji i ludzi. „Bardzo trudno jest pokazać w filmie, który ma określony czas emisji 30 lat życia diecezji i dokonać retrospekcji. Nasza diecezja jest „młoda”, ale bardzo bogata w tradycję, z której wyrasta. Myślę tu o diecezji warmińskiej i diecezji łomżyńskiej. Staraliśmy się z Józefem Wójcikiem ująć historię, która realizowana jest w teraźniejszości. Pokazać ten żywy Kościół, jako wspólnotę. Nie chodziło nam tu o same struktury, urzędy itp., chodziło o człowieka. Kościół, który jest blisko człowieka. Starliśmy się pokazać w jaki sposób Kościół ełcki realizuje to pragnienie św. Jana Pawła II, które dziś dostrzegamy również w kontynuacjidziałań i nauczania papieża Franciszka. Ojciec Święty mówił, że marzy, aby Kościół był domem otwartym dla wszystkich” – wyjaśnia ks. Pawlina.

Święcenia biskupie ks. kan. dr. Dariusza Zalewskiego – transmisja online

29 października (sobota) o godz. 11:00 w Katedrze pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku odbędą się święcenia biskupie ks. kan. dr. Dariusza Zalewskiego. Wydarzenie będzie można śledzić online poprzez transmisję w serwisie YouTube. 

Zaproszenie na Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski w parafii pw. Chrystusa Sługi w Ełku

W nocy z 23 na 24 października w Parafii pw. Chrystusa Sługi w Ełku odbędzie się spotkanie modlitewne w ramach Nocy Walki o Błogosławieństwo dla Polski. Podczas nabożeństwa, które rozpocznie się Apelem Jasnogórskim, wierni zawierzą siebie oraz Polskę Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny a także będą modlić się za kapłanów, małżeństwa i rodziny. O północy celebrowana będzie Msza święta w intencji Ojczyzny. 

Tworzenie kultury powołaniowej. Całoroczna modlitwa o powołania w parafiach diecezji ełckiej (2022-2023)

W ubiegłym roku (3 października) została zainicjowana modlitwa o powołania w parafiach diecezji ełckiej. Jej podstawowym celem było otoczenie modlitwą osób poszukujących i rozeznających swoje powołanie zarówno do kapłaństwa służebnego, jak i sakramentalnego małżeństwa, do zakonu i na misje. Ponadto służyła ona uświadomieniu wiernym wszystkich parafii, że również na nich spoczywa odpowiedzialność za nowe powołania. Ponieważ troska o powołania jest cechą dojrzałego chrześcijanina, także w nadchodzącym czasie chcemy kontynuować dzieło, które stanowi jeden z elementów kultury powołaniowej. Poniżej zostanie ukazanych kilka istotnych aspektów, które składają się na kulturę i pedagogię powołaniową (szerzej traktuje o nich dokument pt. „Droga formacji prezbiterów Polsce” z 2021 r.).

DPS „Misericordia” uroczyście poświęcony

Ełk: DPS „Misericordia” uroczyście poświęcony

Dom Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku jest kolejną inicjatywą Caritas Diecezji Ełckiej wychodzącą ku ludziom w podeszłym wieku i somatycznie chorym. Dziś ten dom i kaplicę poświęcił oraz konsekrował ołtarz ks. bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Przewodniczył on również uroczystej Mszy św., natomiast homilię wygłosił biskup kamieńsko-podolski, Leon Dubrawski.

Zaproszenie na Dożynki Diecezjalne do Lipska

Do Duszpasterzy, Rolników i wszystkich Wiernych z Diecezji Ełckiej

Po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż, nadchodzi czas na świętowanie i uroczyste dziękczynienie Bogu za dary ziemi i owoce ciężkiej pracy rąk rolnika. Tradycyjnie Dożynki są największym w roku świętem gospodarski rolników, ogrodników i sadowników, będącym ukoronowaniem ich całorocznego trudu.

Diecezjalne Dożynki, pod hasłem Z Maryją, Królową Pokoju, dziękujemy Bogu za plony i pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, w tym roku, odbędą się w dniu 3 września (sobota) 2022r., w Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku.